✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000048233500686 |
| Brand | ROLEX (Rolex) |
| Product Name | Air-King |
| Product Name (English) | Air-King |
| Model Number | 14000(E) |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 91.8g |
| Case Diameter (H) | Approximately 34mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 34mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 18cm |
| Dial | Blue |
| Year of Production | 1991 |
| Warranty Details | 3-month in-house warranty |
| Maintenance | Serviced |
| Condition | SA Rank |
| Product Description |
| The 'Air-King' is popular for its simple and orthodox design among Rolex watches. It pursues the watch's original performance and can be used regardless of style. |
| Condition of the Product |
| Excellent condition. E serial. |
| Product # | 2000048233500686 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.