✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000067233500239 |
| Brand | CARTIER |
| Product Name | Ballon Bleu SM Watch 28mm Combi Manufacturer OH'd (Within Warranty Period) |
| Product Name (English) | Ballon Bleu 28mm |
| Model Number | W69007Z3 |
| Material | K18YG/SS |
| Case Material | Gold/Steel |
| Strap Material | Gold/Steel |
| Movement | Quartz |
| Weight | 71.4g |
| Case Diameter (H) | Approx. 28mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 28mm |
| Wrist Circumference (Approx. cm) | Approx. 17.5cm |
| Dial | Silver |
| Accessories | Repair Manual |
| Warranty Details | 3 Months In-House Warranty |
| Maintenance | Overhauled and Polished |
| Condition | SA Rank |
| Reference Retail Price | 899,250 JPY |
| Product Description |
| As the name Ballon Bleu suggests, this is a popular model characterized by beautiful curves like a balloon. It fuses a gentle impression with a round case and Cartier's signature delicacy. |
| Product Condition |
| Excellent condition. Overhauled by the manufacturer in February 2026. (Includes a 2-year manufacturer's warranty thereafter). |
| Product # | 2000067233500239 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.