
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000157233502637 |
| Brand | ORIENT (Orient) |
| Product Name | Orient Star Mechanical Moonphase Watch 41mm |
| Product Name (English) | Orient Star Mechanical Moonphase |
| Model Number | RK-AM0007S/F7X6-UAC0 |
| Material | SS/leather |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Leather |
| Movement | Automatic |
| Weight | 84.3g |
| Case Diameter (H) | Approximately 41mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 41mm |
| Dial | Ivory |
| Guarantee Date | October 2018 |
| Accessories | Box, Guarantee Card |
| Warranty Details | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Serviced and polished |
| Condition | SA Rank |
| Reference List Price | 187,000 yen |
| Product Description |
| The 'Orient Star Classic Power Reserve' features a standard-sized case with a diameter of 38mm suitable for any scene, combined with a beautiful bombe dial with gentle curves and a box glass. It is a timeless model that fits any situation, with a gentle impression yet a strong presence. The hour and minute hands are finished with different slopes to enhance visibility. |
| Product Condition |
| Excellent condition. Skeleton case back. |
| Product # | 2000157233502637 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.