
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000051233503225 |
| Brand | OMEGA (Omega) |
| Product Name | Speedmaster First Space Walk Gemini 4 40th Anniversary World Limited 2005 Pieces |
| Product Name (English) | Speedmaster |
| Model Number | 3565.80 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Movement | Manual Wind |
| Weight | 147.3g |
| Case Diameter (H) | Approx. 42mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 42mm |
| Wrist Circumference (Approx. cm) | Approx. 19cm |
| Dial | Blue |
| Warranty Date | October 2006 |
| Accessories | Box, Warranty Card |
| Warranty Details | 3 months in-house warranty |
| Maintenance | Polished |
| Condition | SA Rank |
| Product Description |
| Omega "Speedmaster Professional" (3565.80). A rare model, limited to 2005 pieces worldwide, commemorating the 40th anniversary of the Gemini 4 spacewalk. A special specification with a vivid blue dial and silver sub-dials. The case back features a red engraved commemorative patch, making it a manual wind chronograph that allows you to enjoy the romance and special feeling of space. |
| Product Condition |
| Excellent condition. Acrylic crystal specification. Double pusher buckle specification. |
| Product # | 2000051233503225 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.