✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000053233501608 |
| Brand | OMEGA (Omega) |
| Product Name | Speedmaster Date Chronograph 39mm Japan Limited Edition |
| Product Name (English) | Speed-Master Date Limited Edition |
| Model Number | 3513.46 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 133.7g |
| Case Diameter (H) | Approximately 39mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 39mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 19cm |
| Dial | Blue |
| Accessories | Box, Guarantee Card, 1 Piece |
| Warranty Details | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Serviced and polished |
| Condition | SA Rank |
| Product Description |
| Omega's flagship model, the "Speedmaster." A popular model, the Speedmaster Date, is a "Japan domestic limited edition of 1000 pieces." The combination of a gray dial close to blue and a silver-edged subdial is very chic. This is a special limited edition released exclusively for "Omega fans in Japan" in very small quantities. |
| Product Condition |
| Excellent condition. One piece cannot be worn as it has no pin. |
| Product # | 2000053233501608 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.