
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000056233501578 |
| Brand | OMEGA (Omega) |
| Product Name | Seamaster Diver 300M Co-Axial Black Ceramic 43.5mm |
| Product Name (English) | Seamaster Diver 300M Co-Axial Black Ceramic 43.5mm |
| Model Number | 210.92.44.20.01.003 |
| Material | Ceramic/Rubber |
| Case Material | Ceramic |
| Strap Material | Rubber |
| Movement | Automatic |
| Weight | 113.9g |
| Case Diameter (H) | Approximately 43.5mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 43.5mm |
| Dial | Black |
| Guarantee Date | November 2021 |
| Accessories | Box, Guarantee Certificate |
| Warranty Details | Our 3-month warranty |
| Condition | SA Rank |
| Reference Price | 1,507,000 yen |
| Product Description |
| The Seamaster Professional Diver 300M has enjoyed legendary support since its release in 1993. It uses black ceramic [ZrO2] for the case, bezel, wave-patterned dial, crown, and helium escape valve. It features a distinctive, three-dimensional look. Equipped with Caliber 8806. |
| Product Condition |
| Excellent condition. Skeleton case back. |
| Product # | 2000056233501578 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.