✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000056239400081 |
| Brand | OMEGA (Omega) |
| Product Name | Seamaster Co-Axial 39.5mm Boutique Edition Limited to 1,291 pieces worldwide |
| Product Name (English) | Seamaster Boutique Editions Co-Axial Master Chronometer |
| Model Number | 511.13.40.20.06.002 |
| Material | SS/leather |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Alligator Leather |
| Movement | Automatic |
| Weight | 62.2g |
| Case Diameter (H) | Approximately 39.5mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 39.5mm |
| Dial | Gray |
| Warranty Date | April 2022 |
| Accessories | Warranty Card |
| Warranty Details | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Serviced |
| Condition | A Rank |
| Product Description |
| The 'Seamaster 511.13.40.20.06.002' was born as a limited edition model exclusive to Omega's Swiss boutique. The domed sapphire crystal and gray gradient dial create a vintage watch-like atmosphere and make the watch stand out. Equipped with the 'Cal.8800' certified as a Master Chronometer, it offers high precision and high anti-magnetic properties, along with longevity achieved through co-axial escapement. |
| Condition |
| Excellent condition. Skeleton case back. The strap is in good condition. |
| Product # | 2000056239400081 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.