
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000058239400131 |
| Brand | OMEGA (Omega) |
| Product Name | Seamaster 300M Quartz 29.2mm |
| Product Name (English) | Seamaster 300M Quartz 29.2mm |
| Model Number | 2282.50 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Weight | 75.4g |
| Case Diameter (H) | Approximately 29.2mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 29.2mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 15.5cm |
| Dial | Black |
| Warranty Details | 3-month in-house warranty |
| Maintenance | Serviced |
| Condition | SA Rank |
| Product Description |
| The popular diver's watch representing Omega, the "Seamaster." It is a genuine diver's watch equipped with features such as a unidirectional rotating bezel and date display function. |
| Product Condition |
| Excellent condition. |
| Product # | 2000058239400131 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.