✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000056239400082 |
| Brand | OMEGA (Omega) |
| Product Name | Seamaster 300M Quartz 28mm |
| Product Name (English) | Seamaster 300 Quartz |
| Model Number | 212.30.28.61.01.001 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Weight | 76.1g |
| Case Diameter (H) | Approximately 28mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 28mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 15.5cm |
| Dial | Black |
| Warranty Details | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Finished |
| Condition | A Rank |
| Reference List Price | 264,000 Yen |
| Product Description |
| Omega's representative popular diver's watch, the "Seamaster." It is a full-fledged diver's watch boasting a water resistance of 300 meters. The black dial features a wave-patterned guilloché design, evoking the origin of this model. |
| Product Condition |
| Excellent condition. |
| Product # | 2000056239400082 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.