
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| 商品番号 | 2000162233500337 |
| ブランド | CASIO (カシオ) |
| 商品名 | G-SHOCK MR-G 黒備え GPSハイブリッド電波ソーラー時計 |
| 商品名(英) | G-SHOCK |
| 型 番 | MRG-G2000CB-1AJR |
| 素 材 | チタン |
| ケース素材 | チタン |
| ベルト素材 | チタン |
| ムーブメント | ソーラー電波 |
| 重 量 | 158.7g |
| ケース径(H) | 約54.7mm |
| ケース径(W) | 約49.8mm |
| 腕周(約cm) | 約21.5cm |
| 文字盤 | ブラック |
| 保証書日付 | 2023年07月 |
| 付属品 | 箱 保証書 |
| 保証内容 | 自社3ヶ月保証 |
| 程 度 | SAランク |
| 参考定価 | 440,000円 |
| 商品説明 |
| MR-Gから「黒備え」をテーマにしたモデルが登場。日本伝統のタフネス観を表現するために、日本生まれの新合金「コバリオン」を採用。ステンレスの2倍以上の硬度とプラチナと同等の輝きを持つといわれる素材を、高度な切削・研磨技術を駆使して、今までにない強さと美しさを持つベゼルに仕上げました。標準電波、GPS衛星電波、Bluetoothによる時刻修正システムを搭載し、時刻表示の精度も追求しました。 |
| 商品状態 |
| 極美品。 |
| Product # | 2000162233500337 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.