
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000067233500251 |
| Brand | CARTIER (Cartier) |
| Product Name | Ballon Bleu de Cartier Watch 28mm 11P Diamond |
| Product Name (English) | Ballon Bleu 28mm |
| Model Number | WE902050 |
| Material | K18PG / Leather |
| Case Material | Pink Gold |
| Strap Material | Leather |
| Movement | Quartz |
| Weight | 40.5g |
| Case Diameter (H) | Approximately 28mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 28mm |
| Dial | Silver |
| Guarantee Date | April 2016 |
| Accessories | Box, Guarantee Certificate |
| Warranty Details | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Finished |
| Condition | SA Rank |
| Reference Price | 1,441,000 yen |
| Product Description |
| A popular model characterized by beautiful balloon-like curves as the name Ballon Bleu suggests. The gentle round case combines Cartier's delicate craftsmanship. |
| Product Condition |
| Excellent condition. The band is in good condition. K18PG clasp. |
| Product # | 2000067233500251 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.