
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000133233502170 |
| Brand | SEIKO (Seiko) |
| Product Name | Grand Seiko Mechanical 3 Days 42mm Heritage Collection |
| Product Name (English) | Grand Seiko Mechanical Heritage Collection |
| Model Number | SBGR309/9S68-00B0 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 172.3g |
| Case Diameter (H) | Approximately 40mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 40mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 20.5cm |
| Dial | Black |
| Guarantee Date | March 2021 |
| Accessories | Box, Guarantee Certificate |
| Warranty Details | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Serviced and polished |
| Condition | SA Rank |
| Reference List Price | 638,000 yen |
| Product Description |
| The sturdy and straightforward appearance is typical of Seiko, exemplified by the SBGR309. All parts are manufactured and assembled at the Morioka factory, and only movements that pass Seiko's unique 'GS Standard' inspection are awarded the GS title. It is the highest grade domestically produced mechanical watch. Equipped with the 9S Mechanical Movement, it allows viewing of the movement through the see-through case back. SBGR309/9S68-00B0 |
| Condition of the Product |
| Excellent condition. Skeleton case back. |
| Product # | 2000133233502170 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.