
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000123233500079 |
| Brand | VACHERON CONSTANTIN |
| Product Name | Patrimony Traditional Manual Winding 38mm 23P Diamond OH Completed |
| Product Name (English) | Patrimony |
| Model Number | 82172/000G-9605 |
| Material | K18WG/Leather |
| Case Material | White Gold |
| Belt Material | Alligator |
| Movement | Manual Wind |
| Weight | 63.4g |
| Case Diameter (H) | Approx. 38mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 38mm |
| Dial | Silver |
| Warranty Date | June 2019 |
| Accessories | Box, Warranty Card |
| Warranty Details | 3 months in-house warranty |
| Maintenance | Overhauled and finished |
| Condition | SA Rank |
| Reference Price | 2,420,000 JPY |
| Product Description |
| The "Patrimony Manual Winding" combines minimalist design with the essence of timekeeping. The hands, inspired by watches from the 1950s, are mounted along the gentle curves of the dial. The blue dial adds an extremely modern interpretation to the watch. The slim case is only 6.80mm thick, and the case back can be engraved for personalization. |
| Product Condition |
| Excellent condition. Exhibition case back. Band is unused. K18WG buckle. Overhauled in November 2025. |
| Product # | 2000123233500079 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.