
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000026233500395 |
| Brand | ROLEX |
| Product Name | Yacht-Master 40 Watch Blue |
| Product Name (English) | Yacht-Master 40 Blue |
| Model Number | 116622 |
| Material | PT/SS |
| Case Material | Platinum/Stainless Steel |
| Belt Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 151.4g |
| Case Diameter (H) | Approx. 40mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 40mm |
| Wrist Circumference (Approx. cm) | Approx. 19.5cm |
| Dial | Blue |
| Warranty Date | August 2018 |
| Accessories | Box, Warranty Card |
| Warranty Details | In-house 3-month warranty |
| Maintenance | Polished |
| Condition | Rank SA |
| Product Description |
| The "Yacht-Master" is a higher-tier sports model. The in-house movement is equipped with the Parachrom hairspring, which Rolex spent five years developing. The dot indices now feature Chromalight paint that emits a pale blue glow. Additionally, the adoption of the Oysterlock clasp has enhanced the sense of luxury. |
| Product Condition |
| Mint condition. Rehaut engraving. Polished buckle. Random serial. Domestic purchase item. |
| Product # | 2000026233500395 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.