
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| 商品番号 | 2000162239000012 |
| ブランド | CASIO (カシオ) |
| 商品名 | G-SHOCK MR-G 木組 |
| 商品名(英) | G-SHOCK |
| 型 番 | MRG-B2100D-1AJR |
| 素 材 | チタン |
| ケース素材 | チタン |
| ベルト素材 | チタン |
| ムーブメント | ソーラー電波 |
| 重 量 | 121.2g |
| ケース径(H) | 約44.4mm |
| ケース径(W) | 約44.4mm |
| 腕周(約cm) | 約20.5cm |
| 文字盤 | ブラック |
| 保証書日付 | 2025年09月 |
| 付属品 | 箱 保証書 |
| 保証内容 | 自社3ヶ月保証 |
| 程 度 | SAランク |
| 参考定価 | 572,000円 |
| 商品説明 |
| G-SHOCKの最上級ラインである「MR-G」シリーズ。 G-SHOCKの薄型モデル2100シリーズにこだわりの金属素材の採用と丹念な仕上げを施してつくりあげたMR-Gです。ダイアルは多数の部品を組み上げる日本伝統技術「木組」からインスピレーションを得てデザインしました。12時位置の2つのパーツを組み合わせて作ったインデックスや、格子状の立体ダイアルを採用。 |
| 商品状態 |
| 未使用に近い美品。 |
| Product # | 2000162239000012 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.