✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000011233500180 |
| Brand | ROLEX |
| Product Name | Explorer II Watch |
| Product Name (English) | Explorer II |
| Model Number | 226570 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Belt Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 163.9g |
| Case Diameter (H) | Approx. 42mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 42mm |
| Wrist Circumference (Approx. cm) | Approx. 19.5cm |
| Dial | White |
| Warranty Date | September 2024 |
| Accessories | Box, Warranty Card |
| Warranty Details | In-house 3-month warranty |
| Condition | Rank SA |
| Reference List Price | 1,576,300 Yen |
| Product Description |
| The successor to the 216570 announced in 2021, the 226570 Oyster Perpetual Explorer II. This is a professional watch for explorers and mountaineers that allows for checking a second time zone using the orange GMT hand extending from the center of the dial and the bezel engraved with a 24-hour scale. |
| Product Condition |
| Mint condition. Rehaut engraving. Random serial. |
| Product # | 2000011233500180 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.