| Product Number | 2000002233700389 |
| Brand | ROLEX |
| Product Name | Cosmograph Daytona Watch |
| English Product Name | Cosmograph Daytona |
| Model Number | 116500LN |
| Material | SS/Ceramic |
| Case Material | Stainless Steel |
| Belt Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 141.0g |
| Case Diameter (H) | Approx. 40mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 40mm |
| Wrist Size (Approx. cm) | Approx. 19.5cm |
| Dial | White |
| Warranty Date | December 2022 |
| Accessories | Box, Warranty Card |
| Warranty Details | In-house 3-month warranty |
| Maintenance | Finished |
| Condition | Rank SA |
| Product Description |
| Born in 1963, the Cosmograph Daytona was designed to meet the needs of professional racing drivers and is a sports model that has fascinated many fans. It has been powered up overall in terms of strength, performance, and design. |
| Product Condition |
| Mint condition. Roulette engraving. Random serial. |
| Product # | 2000002233700389 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.