
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000112233500092 |
| Brand | IWC (International Watch Company) |
| Product Name | Aquatimer Automatic |
| Product Name (English) | Aquatimer Automatic |
| Model Number | IW329002 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 210.2g |
| Case Diameter (H) | Approximately 42mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 42mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 19.5cm |
| Dial | Black |
| Guarantee Date | January 2015 |
| Accessories | Box, Guarantee Card, Strap |
| Warranty | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Serviced |
| Condition | SA Rank |
| Reference Price | 753,500 yen |
| Product Description |
| The 'Aquatimer' was born in the 1960s when marine sports became popular, as a genuine diver's watch equipped with waterproof functionality. It features a 42mm case size, a rotating bezel, and simple indices that provide excellent visibility, making it a true diver's watch. |
| Condition |
| Excellent condition. |
| Product # | 2000112233500092 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.