
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000133233502164 |
| Brand | SEIKO (Seiko) |
| Product Name | Mechanical Automatic Watch 40.3mm |
| Product Name (English) | Mechanical Mens Automatic |
| Model Number | SARG009/6R15-02R0 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic Wind |
| Weight | 139.5g |
| Case Diameter (H) | Approximately 40.3mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 40.3mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 19cm |
| Dial | Black |
| Accessories | Box |
| Warranty Details | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Finished |
| Condition | SA Rank |
| Product Description |
| This is a carefully crafted mechanical watch that embodies SEIKO's technology and tradition. It features a classic and simple design. In addition to Arabic numerals, it emphasizes a vintage taste by adopting curved sapphire glass. |
| Product Condition |
| Excellent condition. Skeleton case back. |
| Product # | 2000133233502164 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.