✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000133233502159 |
| Brand | SEIKO (Seiko) |
| Product Name | Grand Seiko Men's Watch Quartz |
| Product Name (English) | Grand Seiko Quartz |
| Model Number | SBGV013/9F82-0AD0 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Weight | 136.8g |
| Case Diameter (H) | Approximately 39mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 39mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 20.5cm |
| Dial | Silver |
| Guarantee Date | November 2017 |
| Accessories | Box, Guarantee Certificate |
| Warranty Details | 3-month in-house warranty |
| Maintenance | Serviced |
| Condition | SA Rank |
| Reference List Price | 341,000 yen |
| Product Description |
| First released in 1967, establishing the Seiko style, the model is a modern reinterpretation and reissue of the '44GS' design. The design expresses urban elegance through the use of Zaratsu polishing, which creates distortion-free mirror surfaces on flat planes, embodying the functional beauty of Grand Seiko. The protruding side lines and Zaratsu mirror finish on the case top provide a strong presence while also conveying elegance. |
| Product Condition |
| Excellent condition. |
| Product # | 2000133233502159 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.