| Product Number | 2000120233500071 |
| Brand | PATEK PHILIPPE |
| Product Name | Calatrava Anti-Magnetic Gubelin Antique |
| Product Name (English) | Calatrava |
| Model Number | 3417/Cal27-AM400 |
| Material | SS/Leather |
| Case Material | Stainless Steel |
| Belt Material | Alligator |
| Movement | Manual Wind |
| Weight | 46.4g |
| Case Diameter (H) | Approx. 35mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 35mm |
| Dial | White |
| Production Year | 1966 |
| Accessories | Archive |
| Warranty | 3 months in-house warranty |
| Condition | Rank B |
| Product Description |
| Patek Philippe's eternal classic, the "Calatrava." Manufactured from the late 1950s to the late 1960s, this was the company's first mass-produced anti-magnetic wristwatch and is highly popular among collectors. Equipped with the improved Cal. 27-AM400 featuring a Gyromax balance. |
| Product Condition |
| There is overall signs of use. Please note that due to its antique nature, there may be deterioration such as burns or corrosion. The band and buckle are genuine manufacturer parts. This is a later model without the "Amagnetic" text on the dial. |
| Product # | 2000120233500071 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.