✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| 商品番号 | 2000132233500671 |
| ブランド | SEIKO (セイコー) |
| 商品名 | プロスペックス メカニカル ダイバーズ 1965 ヘリテージ |
| 商品名(英) | Prospex |
| 型 番 | SBDC195/6R55-00G0 |
| 素 材 | Pt950 |
| ケース素材 | ステンレス |
| ベルト素材 | ステンレス |
| ムーブメント | 自動巻 |
| 重 量 | 168.9g |
| ケース径(H) | 約40mm |
| ケース径(W) | 約40mm |
| 腕周(約cm) | 約20.5cm |
| 文字盤 | ブルー |
| 付属品 | 箱 保証書 |
| 保証内容 | 自社6ヶ月保証 |
| 程 度 | 未使用 |
| 参考定価 | 176,000円 |
| 商品説明 |
| セイコー プロスペックスから、3Days Cal.6R55を300m空気潜水用防水ケースに搭載することで正統進化を遂げたメカニカルダイバーズモデルが登場です。ダイバーズウオッチとして初めて採用するキャリバー6R55は、3日間(約72時間)のロングパワーリザーブを搭載し、空気潜水用ダイバーズウオッチとしてはセイコーで最高のスペックとなる300m防水を備えています。 |
| 商品状態 |
| 未使用。 |
| Product # | 2000132233500671 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.