
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| 商品番号 | 2000070233500439 |
| ブランド | CARTIER (カルティエ) |
| 商品名 | サントスデュモンLM ウォッチ 世界限定500本 |
| 商品名(英) | Santos Dumon LM Limited |
| 型 番 | W2SA0015 |
| 素 材 | K18YG/SS/革 |
| ケース素材 | ゴールド/スチール |
| ベルト素材 | アリゲーター |
| ムーブメント | 手巻 |
| 重 量 | 46.5g |
| ケース径(H) | 約43.5mm |
| ケース径(W) | 約31.4mm |
| 文字盤 | グレー |
| 保証書日付 | 2020年04月 |
| 付属品 | 箱 保証書 |
| 保証内容 | 自社6ヶ月保証 |
| メンテナンス | 仕上げ済 |
| 程 度 | 未使用 |
| 商品説明 |
| ブラジルの偉大な発明家にして飛行家であるアルベルト・サントス=デュモンが1904年、カルティエに注文し「世界初の腕時計」の原型とも言われた腕時計を忠実に再現したモデルが登場。ピンクゴールドのケースにローマンインデックスといったシンプルながら上品なデザインは、どのような場面にも映えるモデルです。世界限定500本。 |
| 商品状態 |
| 未使用。保証書の日付は古いものの、商品は未使用で保管している状態です。 |
| Product # | 2000070233500439 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.