Translating description...
smsInquire about this product
Product Information
| Management Number | 214-11818 |
|---|
| Brand | TAG HEUER / Tag Heuer |
|---|
| Model Number | WF1411-0 |
|---|
| Target | Ladies |
|---|
| Series | 4000 Series |
|---|
| Weight | Approximately 60.4g |
|---|
| Material | Stainless Steel |
|---|
| Size | Wrist circumference: approximately 15cm
|
|---|
| Specifications | Movement: Quartz Display Type: Analog display Calendar Type: Date display Dial Color: Gray
|
|---|
| Accessories | None |
|---|
| Product Rank | AB |
|---|
| Condition | Main body case: scratches Back cover: minor scratches, dirt Buckle: fine scratches Belt wear (none) |
|---|
| Detailed Remarks | 200m water resistance, anti-reverse rotating bezel |
|---|
About Product Rank
| N | New |
|---|
| S | Unused storage or used items displayed in store |
|---|
| SA | No scratches, dirt, or signs of use, almost like new used items |
|---|
| A | Some scratches, dirt, or slight signs of use, but overall clean used items |
|---|
| AB | Slight scratches, dirt, and signs of use used items |
|---|
| B | Scratches, dirt, and signs of use used items |
|---|
| BC | Many scratches, dirt, deterioration items |
|---|
| C | Many scratches, dirt, signs of use, deterioration, and difficult to use used items |
|---|
*Product rank refers to the "condition of the main body". Accessories other than the product are not included. Please also see the condition column.
Size GuideGift WrappingRing Size ChangeUsage GuideFrequently Asked Questions
Similar Products Here
TAG HEUER Cell Watch WG1313-046,300 yen
TAG HEUER Professional Cell Watch43,800 yen
TAG HEUER Professional Watch S946,800 yen
TAG HEUER Professional Watch WG42,400 yen
TAG HEUER Cell Watch WG1312-046,300 yen
TAG HEUER Professional Watch WG46,800 yen
TAG HEUER Professional Cell Watch45,800 yen
TAG HEUER Professional Watch WG49,800 yen
TAG HEUER Professional Cell Watch56,800 yen
New Arrivals Here
2026/5/21
Dior Cannage Small Vanity318,000 yen
2026/5/21
Louis Vuitton Monogram Pochette Cosmetic59,800 yen
2026/5/21
Salvatore Ferragamo Gancini Tote Bag37,800 yen
Re-release Products Here
2026/5/21
Swarovski Star Line Stone4,800 yen
2026/5/21
Rolex Watch 72610 Stainless Steel142,800 yen
2026/5/21
Louis Vuitton Monogram Perfo Speedy149,800 yen
Updated 2026/05/21
- TAG HEUER Watch WF1411-0 Quartz Gray Dial Stainless Steel Ladies TAG HEUER 【Used】
| Management Number | 214-11818 |
|---|
| Brand | TAG HEUER / Tag Heuer |
|---|
| Model Number | WF1411-0 |
|---|
| Target | Ladies |
|---|
| Series | 4000 Series |
|---|
| Weight | Approximately 60.4g |
|---|
| Material | Stainless Steel |
|---|
| Size | Wrist circumference: approximately 15cm
|
|---|
| Specifications | Movement: Quartz Display Type: Analog display Calendar Type: Date display Dial Color: Gray
|
|---|
| Accessories | None |
|---|
| Product Rank | AB |
|---|
| Condition | Main body case: scratches Back cover: minor scratches, dirt Buckle: fine scratches Belt wear (none) |
|---|
| Detailed Remarks | 200m water resistance, anti-reverse rotating bezel |
|---|
|
What is ZenLuxe?
ZenLuxe is an online shopping platform connecting Japan with the rest of the world. We're part of the ZenGroup, Inc. umbrella in Osaka, Japan.
Are items authentic?
Our sellers' agreement fully compels all stores to list only authentic items. We help you buy exclusive and authentic items from Japan, online!
Do you ship to my country?
We ship to all countries where Japan Post air freight services and international couriers currently operate. We don't use surface mail.
How long does shipping take?
Domestic shipments generally reach our warehouse in a few days, but may in certain specific cases take a week or more. International shipments can take anywhere from several days to several weeks to reach you after leaving our warehouse, depending on if you choose Standard or Express shipping.
Please contact our support team from the Questions section on your account page if you have any questions about the timing of your parcel.
How much is shipping?
Standard shipping is free and uses Japan Post which will hand over the local delivery to the postal service in the destination country (some exceptions for countries not served by Japan Post). Express shipping costs depend on the size, weight, and destination of your parcel. We provide shipping costs for your order at checkout.
Will I be charged a customs (import) fee?
It depends on your country and its customs regulations. Our service does not cover duties and import taxes — in general, if the customs office in your country applies charges to your package, you are required to pay them.