✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Gift wrapping available |
|---|
| 60 equal installments | 8215 yen |
|---|---|
| 54 equal installments | 9066 yen |
| 48 equal installments | 10130 yen |
| 42 equal installments | 11499 yen |
| 36 equal installments | 12772 yen |
Men'sWristwatchSEIKOColor: Silver-basedStainless steelCondition Rank A
The zoom function allows you to check the detailed condition of the product, but there may be damage that is not actually noticeable.
| Item number | 060727059 |
|---|---|
| Type | Grand Seiko Caliber 9F 25th Anniversary Limited Model SBGN007 |
| Material | Case: Stainless steel Band: SS |
| Case size | Approx. 40mm x 50mm |
| Case thickness | Approx. 12.2mm |
| Wrist circumference | Approx. 16.5cm |
| Dial color | Green |
| Display type | Analog display |
| Movement | Quartz |
| Water resistance | Water resistant for daily use |
| Accessories | - |
| Inspection | Inspected by our company |
| Overhaul history | Not performed by our company. |
| Warranty period | 3 months |
>> Click here for details on the rank/degree chart
| Case | Small scratches |
|---|---|
| Bezel | Small scratches |
| Band | Small scratches that can be confirmed depending on the light |
| Clasp | Scuffs |
| Case back | Small scratches |
If you have any questions regarding the detailed condition of the product, or the presence or absence of boxes or accessories, please feel free to call us.
Contact information (075-641-3988)
| Product # | 060727059 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.