✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Gift wrapping available |
|---|
LadiesWristwatchSEIKOColor: Silver toneStainless steelCondition: AB rank
Due to zoom function, you can check detailed product condition, but there are also minor damages that are not noticeable in actual use.
| Product number | 070601140 |
|---|---|
| Type | Credor 4J85-0A20 |
| Material | Case: Stainless steel Band: SS |
| Case size | Approximately 25mm x 30.3mm |
| Case thickness | Approximately 7.4mm |
| Wrist circumference | Approximately 13.5cm |
| Dial color | Silver |
| Display type | Analog display |
| Movement | Quartz |
| Waterproof | Daily life waterproof |
| Accessories | - |
| Inspection | Inspected by our company |
| Overhaul history | Not performed by our company. |
| Warranty period | 3 months |
>> Details of rank and condition table here
| Case | Scratches / scuffs / impact marks |
|---|---|
| Bezel | Scuffs / scratches |
| Band | Stretch / scuffs / scratches |
| Crown | Impact marks / scratches / tarnish / scuffs |
| Clasp | Tarnish / scuffs / minor scratches |
| Case back | Scratches / scuffs |
There are a few minor scratches on the glass surface.
| Product # | 070601140 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.