
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000037233503099 |
| Brand | ROLEX (Rolex) |
| Product Name | Datejust 41 Men's Watch Oyster Slate Roman |
| Product Name (English) | Datejust 41 Oyster |
| Model Number | 126300 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 136.2g |
| Case Diameter (H) | Approximately 41mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 41mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 19.5cm |
| Dial | Gray |
| Guarantee Date | April 2022 |
| Accessories | Box, Guarantee Certificate |
| Warranty Details | Our 3-month warranty |
| Maintenance | Serviced |
| Condition | SA Rank |
| Reference List Price | 1,323,300 yen |
| Product Description |
| A representative dress watch of Rolex. Equipped with a newly developed escapement with 14 new patents, featuring the Chronergy escapement, and powered by the in-house developed caliber 3235 with a long 70-hour power reserve. |
| Product Condition |
| Excellent condition. Random serial number. Roulette engraving. |
| Product # | 2000037233503099 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.