
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Gift support |
|---|
| 60 equal installments | 30,266 JPY |
|---|---|
| 54 equal installments | 33,403 JPY |
| 48 equal installments | 37,324 JPY |
| 42 equal installments | 42,366 JPY |
| 36 equal installments | 47,055 JPY |
Men'sWristwatchROLEXColor: Gold systemStainless steelCondition A rank
Although fine product condition can be confirmed by zoom function, there is damage that is not noticeable in reality.
| Product number | 060401183 |
|---|---|
| Type | GMT Master 2 16713 X-serial |
| Material | Case: Stainless steel Band: SSx18KYG |
| Case size | Approx. 40mm x 47.4mm |
| Case thickness | Approx. 12.2mm |
| Wrist circumference | Approx. 17cm |
| Dial color | Black |
| Display type | Analog display |
| Movement | Automatic winding |
| Waterproof | 100M waterproof |
| Accessories | - |
| Inspection | Inspected by our company |
| Overhaul history | Not performed by our company. |
| Warranty period | 3 months |
>> Click here for details on rank/condition table
| Case | Dents/Minor scratches |
|---|---|
| Bezel | Dents/Minor scratches |
| Band | Scuffs/Minor scratches |
| Crown | Minor scratches that can be seen depending on the light |
| Clasp | Minor scratches |
| Dial window | Minor scratches |
| Case back | Minor scratches |
Slight chip on the glass edge at 5 o'clock. Slight discoloration on the hands.
If you have any questions about the detailed condition of the product, or the presence of a box or accessories, please feel free to call us.
Click here for inquiries (075-641-3988)
| Product # | 060401183 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.