✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000039239400018 |
| Brand | ROLEX |
| Product Name | Datejust 28 Ladies Watch Jubilee |
| Product Name (English) | Datejust28 Ladies |
| Model Number | 279173 |
| Material | K18YG/SS |
| Case Material | Gold/Steel |
| Belt Material | Gold/Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 77.0g |
| Case Diameter (H) | Approx. 28mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 28mm |
| Wrist Circumference (Approx. cm) | Approx. 16cm |
| Dial | Champagne Color |
| Warranty Date | December 2025 |
| Accessories | Warranty Card |
| Warranty Details | In-house 3-month warranty |
| Maintenance | Polished |
| Condition | Rank SA |
| Reference List Price | 1,877,700 yen |
| Product Description |
| A new model of Rolex's representative dress watch that has undergone a model change in recent years. A popular model with updated case and bracelet specifications that further enhance the sense of luxury. |
| Product Condition |
| Mint condition. Random serial. Rehaut engraving. |
| Product # | 2000039239400018 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.