✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000133233502077 |
| Brand | SEIKO |
| Product Name | Grand Seiko Divers Spring Drive 44.2mm Sport Collection |
| Product Name (English) | Grand Seiko Spring Drive |
| Model Number | SBGA463/9R65-0EE0 |
| Material | Titanium |
| Case Material | Titanium |
| Belt Material | Titanium |
| Movement | Spring Drive |
| Weight | 136.5g |
| Case Diameter (H) | Approx. 44.2mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 44.2mm |
| Wrist Circumference (Approx. cm) | Approx. 20cm |
| Dial | Black |
| Warranty Date | June 2022 |
| Accessories | Box, Warranty |
| Warranty Details | In-house 3-month warranty |
| Condition | Rank SA |
| Reference List Price | 869,000 yen |
| Product Description |
| The "SBGA463" joined the collection in 2021. While maintaining Grand Seiko's traditional diver's design, an index with Lumibrite has also been placed at the 3 o'clock position. The bezel markings have also been increased to 60 locations, improving visibility and legibility. SBGA463/9R65-0EE0. |
| Product Condition |
| Mint condition. |
| Product # | 2000133233502077 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.