
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000045233500443 |
| Brand | ROLEX (Rolex) |
| Product Name | Oyster Perpetual Antique |
| Product Name (English) | Oyster Perpetual |
| Model Number | 6623(8) |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 35.3g |
| Case Diameter (H) | Approx. 25mm |
| Case Diameter (W) | Approx. 25mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approx. 14.5cm |
| Dial | Silver |
| Production Year | 1962 |
| Warranty | Initial Defect 5-Day Warranty |
| Condition | Rank A |
| Product Description |
| This is a 6623 with a plastic windshield, characterized by the antique feel unique to Rolex. The case size is also 34mm, making it a unique piece with a freshness not found today. The size also makes it recommended for women. |
| Product Condition |
| The item is generally clean, but please note that due to its antique nature, there may be signs of deterioration such as burns or corrosion. Serial number in the 8000s. Rivet bracelet. |
| Product # | 2000045233500443 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.