
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000041233500319 |
| Brand | ROLEX (Rolex) |
| Product Name | Oyster Perpetual Date Mosaic Dial Antique |
| Product Name (English) | Oyster Perpetual Date |
| Model Number | 6924(3) |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 44.1g |
| Case Diameter (H) | Approximately 26mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 26mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 17cm |
| Dial | Silver |
| Year of Production | 1972 |
| Warranty Details | 5-day initial defect warranty |
| Maintenance | Serviced/Refinished |
| Condition | A Rank |
| Product Description |
| Among Rolex, the simple three-hand model that pursues the watch's original functions is the "Oyster Perpetual Date." Its refined design can be used regardless of style. |
| Product Condition |
| Overall, the product is clean, but as it is antique, please be aware that there may be signs of deterioration such as burns or corrosion. Winding bracelet. Model 36. |
| Product # | 2000041233500319 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.