✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Gift wrapping available |
|---|
| 60 equal installments | 16076 JPY |
|---|---|
| 54 equal installments | 17742 JPY |
| 48 equal installments | 19825 JPY |
| 42 equal installments | 22503 JPY |
| 36 equal installments | 24994 JPY |
Men'sWristwatchROLEXColor: Silver toneStainless steelCondition: Rank A
The zoom function allows you to check the detailed condition of the product, but there is damage that is not noticeable in reality.
| Product Number | 061029071 |
|---|---|
| Type | Oyster Perpetual 36 116000 Random Serial |
| Material | Case: Stainless steel Band: SS |
| Case Size | Approx. 36mm x 45.3mm |
| Case Thickness | Approx. 11.8mm |
| Wrist Circumference | Approx. 16.5cm |
| Dial Color | Silver |
| Display Type | Analog display |
| Movement | Automatic winding |
| Water Resistance | 100M water resistant |
| Accessories | - |
| Inspection | Inspected by our company |
| Overhaul History | Not performed by our company. |
| Warranty Period | 3 months |
>> Click here for details on rank/condition table
| Case | Dents/Minor scratches |
|---|---|
| Bezel | Minor scratches/Scuffs |
| Band | Minor scratches/Scuffs |
| Crown | Scuffs |
| Clasp | Minor scratches/Scuffs |
| Case back | Scuffs/Dents/Minor scratches |
Minor scratches on the glass edge at the 12 o'clock position.
If you have any questions about the detailed condition of the product, or the presence of the box and accessories, please feel free to call us.
Click here for inquiries (075-641-3988)
| Product # | 061029071 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.