
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Item Number | 2000103233500837 |
| Brand | PANERAI (Panerai) |
| Product Name | Luminor GMT 40mm |
| Product Name (English) | Luminor GMT |
| Model Number | PAM00160 |
| Material | SS |
| Case Material | Stainless Steel |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Movement | Automatic |
| Weight | 211.3g |
| Case Diameter (H) | Approximately 40mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 40mm |
| Wrist Circumference (approx. cm) | Approximately 18.5cm |
| Dial | Black |
| Guarantee Date | May 2005 |
| Accessories | Box, Guarantee Certificate, 1 Piece |
| Warranty Details | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Serviced and polished |
| Condition | SA Rank |
| Reference List Price | 737,000 yen |
| Product Description |
| PAM00160 equipped with GMT function. Features luminous indexes and luminous Arabic numerals, with a small second hand at 9 o'clock and a date calendar at 3 o'clock. OP6594 |
| Product Condition |
| Excellent condition. G series. One piece cannot be attached due to missing pin. |
| Product # | 2000103233500837 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.