
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Product Number | 2000133233502177 |
| Brand | SEIKO (Seiko) |
| Product Name | First Generation Grand Seiko Mechanical 40.5mm Limited Collection Worldwide Limited 968 Pieces |
| Product Name (English) | Grand Seiko |
| Model Number | SBGR305/9S68-00A0 |
| Material | Titanium / Leather |
| Case Material | Titanium |
| Strap Material | Crocodile Leather |
| Movement | Automatic |
| Weight | 73.2g |
| Case Diameter (H) | Approximately 40.5mm |
| Case Diameter (W) | Approximately 40.5mm |
| Dial | Silver |
| Accessories | Box |
| Warranty Details | Our company's 3-month warranty |
| Maintenance | Serviced and polished |
| Condition | SA Rank |
| Reference List Price | 825,000 Yen |
| Product Description |
| A model that faithfully reproduces the 'First Generation Grand Seiko' watch launched in 1960, interpreted in a modern way, with a nostalgic and warm appearance. Made with brilliant hard titanium, it is remarkably lightweight even with a 40.5mm diameter. It also features user-friendly specifications such as a perfectly sized crown, characteristic of GS, which are thoughtfully incorporated throughout. |
| Product Condition |
| Excellent condition. Skeleton case back. The strap is in good condition. |
| Product # | 2000133233502177 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.