
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Gift wrapping available |
|---|
| Equal installment payments over 60 months | 5345 yen |
|---|---|
| Equal installment payments over 54 months | 5899 yen |
| Equal installment payments over 48 months | 6592 yen |
| Equal installment payments over 42 months | 7482 yen |
| Equal installment payments over 36 months | 8311 yen |
Men'sWristwatchSEIKOColor: Silver toneStainless steelCondition Rank A
Zoom function allows detailed confirmation of the item's condition, but there are also minor damages that are not noticeable.
| Product number | 980401040 |
|---|---|
| Type | Grand Seiko Heritage GMT SBGN011 9F86-0AF0 |
| Material | Case: Stainless steel Band: SS |
| Case size | Approximately 40mm x 50mm |
| Case thickness | Approximately 12.3mm |
| Wrist circumference | Approximately 18.5cm |
| Dial color | Silver |
| Display type | Analog display |
| Movement | Quartz |
| Waterproof | Daily life waterproof |
| Accessories | - |
| Inspection | Inspected by our company |
| Overhaul history | Not performed by our company. |
| Warranty period | 3 months |
>> Details of rank and condition table here
| Case | Minor scratches / small scratches / discoloration |
|---|---|
| Bezel | Scratches / small scratches / minor impacts |
| Band | Scratches / small scratches |
| Crown | Small scratches |
| Clasp | Scratches / small scratches / minor impacts |
| Back cover | Small scratches / minor impacts |
There is dirt on the glass edge at the 5 o'clock position.
If you have any questions about the detailed condition of the product, the presence or absence of a box or accessories, etc., please feel free to call us.
Contact information is here (075-641-3988)
| Product # | 980401040 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.