
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Gift support |
|---|
| Equal installments 60 times | 8215 yen |
|---|---|
| Equal installments 54 times | 9066 yen |
| Equal installments 48 times | 10130 yen |
| Equal installments 42 times | 11499 yen |
| Equal installments 36 times | 12772 yen |
Men'sWristwatchSEIKOColor: Silver systemTitaniumCondition A rank
The zoom function allows you to check the detailed condition of the product, but there is some damage that is not noticeable in reality.
| Product number | 071223003 |
|---|---|
| Type | Grand Seiko Power Reserve SBGA147 9R65-0CJ0 |
| Material | Case: Titanium Band: Titanium |
| Case size | Approx. 40.4mm x 50.4mm |
| Case thickness | Approx. 13mm |
| Arm circumference | Approx. 17cm |
| Dial color | Silver |
| Display type | Analog display |
| Movement | Spring Drive |
| Waterproof | Daily life waterproof |
| Accessories | Grand Seiko repair certificate/box |
| Inspection | Inspected by our company |
| Overhaul history | 2026/02/26 Manufacturer complete repair |
| Warranty period | 3 months |
>> Click here for details on rank/condition table
| Case | Small scratches/scratches |
|---|---|
| Bezel | Scratches/small scratches/dents |
| Band | Stretching/scuffs/discoloration/cloudiness/small scratches |
| Crown | Scratches/dents/cloudiness/light dirt |
| Clasp | Small scratches/scuffs/discoloration |
| Case back | Small scratches/scuffs/discoloration |
Small scratches on the glass coating around 2 o'clock and the center, and small scratches on the glass surface around 6 o'clock.
If you have any questions about the detailed condition of the product, or the presence of a box or accessories, please feel free to call us.
Click here for inquiries (075-641-3988)
| Product # | 071223003 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.