
✈️ Free Standard Shipping Worldwide✈️
| Gift wrapping available |
|---|
| 60-month installments | 24,959 JPY |
|---|---|
| 54-month installments | 27,546 JPY |
| 48-month installments | 30,780 JPY |
| 42-month installments | 34,938 JPY |
| 36-month installments | 38,805 JPY |
Men'sWristwatchROLEXColor: Gold toneStainless steelCondition: AB rank
The zoom function allows you to check the detailed condition of the item, but there is some damage that is not noticeable in reality.
| Product Number | 071001210 |
|---|---|
| Type | Datejust 10P Diamond 16233G T-serial |
| Material | Case: Stainless steel Band: SS x 18K YG Bezel: 18K YG |
| Case size | Approx. 36mm x 43.4mm |
| Case thickness | Approx. 11.8mm |
| Wrist circumference | Approx. 17cm |
| Dial color | Champagne CP |
| Display type | Analog display |
| Movement | Automatic winding |
| Water resistance | 100M water resistance |
| Accessories | Rolex warranty card (parallel import paper) |
| Inspection | Inspected by our company |
| Overhaul history | Overhauled on 2025/11/05 by affiliated repair company |
| Warranty period | 3 months |
>> Click here for details on rank/condition table
| Case | Dings/Minor scratches |
|---|---|
| Bezel | Dings/Minor scratches |
| Band | Stretching/Scuffs |
| Crown | Minor scratches |
| Clasp | Scuffs/Minor scratches |
| Dial window | Minor scratches |
| Case back | Scuffs/Minor scratches |
Multiple chips and scratches on the glass edge and glass surface.
If you have any questions about the detailed condition of the item, or the presence of a box or accessories, please feel free to call us.
Click here for inquiries (075-641-3988)
| Product # | 071001210 |
|---|
Buy from hundreds of secondhand luxury shops in Japan using one site. No matter what seller you buy from on ZenLuxe, we will authenticate any supported item before shipping it to you. ZenLuxe connects luxury enthusiasts worldwide to Japan’s premier pre-loved market, offering unparalleled selection, convenience and authenticity guarantee on all items.
Free shipping with Japan Post for all items on ZenLuxe. Need it faster? Courier shipping is available as an additional charge option.
Buy with confidence knowing ZenLuxe offers 30 days return and refund. Items supported by Entrupy are verified for free and receive a Certificate of Authenticity before shipping. Authenticity is also backed by a 100% refund if any item is found to be non-authentic.